piątek, 23 września 2011

O rdestowcu słów kilka


Krzew zawleczony do nas, o charakterze inwazyjnym. Rozmnaża się w naszym klimacie jedynie za pomocą silnych kłączy podziemnych, bo kwitnie tak późno, że nie zdąży zaowocować. Nie przeszkadza mu to zarastać całej wolnej przestrzeni jaka jest dostępna.

Na zimę gałęzie przypominające pokrojem bambus wymarzają do ziemi, a wiosną odrasta cały niemal trzymetrowy krzew.
Można go traktować jako roślinkę jadalną i tym sposobem ograniczać jego ekspansywne namnażanie we własnym ogródku. Oczywiście warto też kłacza wykopywac i suszyć do apteczki domowej. Jadalne są młodziutkie bezlistne grube pędy. Można je gotować, choć japończykom smakują też na surowo.
Cała roślina ma kwaśny smak. Kwiaty też są kwaskowate.

Na zdjęciu zbliżenie kwitnącej gałęzi.


Jak zobaczyłam rozkwitły rdestowiec w ciepłe wrześniowe popołudnie, to osłupiałam. Zleciało się tam do kwiatów wszystko co ma skrzydła. Pszczoły, bąki, muchówki we wszystkich możliwych odmianach. Tylko motyli było najmniej.

Motyle wolały kępy kwitnacych aksamitek.Leczniczo jest cenne ziele, ale stokroć cenniejsze jest kłącze rdestowca, wykopywane późną jesienią, lub wczesną wiosną.

Składniki rdestowca mają bogate działanie usprawniające ludzki organizm.
Skorzystać z jego pomocy mogą ludzie i zwierzęta (tak) cierpiący na choroby autoimmunologiczne, do których zalicza się atopowe zapalenie skóry (AZS), wszelkie odmiany łuszczycy, toczeń rumieniowaty, toczeń skórny i układowy, reumatyzm, cukrzycę, bielactwo nabyte, nieswoiste zapalenia jelit, stwardnienie rozsiane, pokrzywki, sarkoidoza i wiele innych.
Cukrzycy, osoby w stanach przednowotworowych , oraz cierpiące na nowotwory i przerzuty nowotworów.
Ludzie z niesprawnym układem krążenia- między innymi choroba wieńcowa, miażdżyca, zwyrodnienia żył, nadciśnienie, zakrzepy, słabe krążenie obwodowe (manifestujące się np. mroczkami w oczach, zimnymi, siniejącymi stopami i dłoniami, bladością skóry ).

Rdestowiec jest pomocny również przy niedomaganiach watroby. Przykładowe schorzenia w jakich przynosi poprawę, to: zapalenia wątroby (również wirusowe), stłuszczenie i marskość.
Pomaga również w schorzeniach trzustki.

Przetwory z kłącza rdestowca można zażywac także przy zaparciach, leniwych jelitach, wrzodach jelita grubego i zapaleniu odbytnicy.
Także przy wrzodach i nieżytach żoładka i jelit.
Również przy zatruciach, gdyż pomaga oczyszczać organizm. Dzięki tym właściwościom można rdestowiec uwzględniać w kuracjach oczyszczających organizm i będzie skuteczny przy chorobach metabolicznych manifestujących się również chorobami skóry.
Mogą go zażywać z korzyścią dla przemiany materii osoby otyłe.

Kobietom również kłacze rdestowca się spodoba: Dziewczętom wchodzącym w dojrzewanie i paniom przechodzacym menopauzę pozwoli uzyskac prawidłowy poziom hormonów i zniwelować przykre dolegliwości związane z okresem przejściowym.
Pomocny będzie także paniom mającym problem z nadmiarem hormonów meskich ( zarost pojawiający się w zaskakujących miejscach, łysienie, zatrzymanie miesiączki, typowo męskie zgrubienie skóry, męski głos i mężczyźniejąca sylwetka to skrajne objawy tego zaburzenia, zwane hirusytyzmem).
Skorzystają również panowie z przerostem gruczołu prostaty.

Dodatkowo przy chorobach zakaźnych, również grzybiczych (candidoza), przy stanach zapalnych, również w chorobie Alzheimera, oraz rekonwalescencji.

Kłącze rdestowca można zażywać w formie naparów, odwarów, nalewki na wódce lub winie. Wszystkie te przetwory można również uzywać do przemywania chorej skóry. Ocet rdestowcowy jest dobry do użytku zewnętrznego, jako dodatek do płukanek do włosów, stóp, okładów przy stanach zapalnych, stłuczeniach.

Tyle marudzenia z mojej strony, a po szczegóły wykonywania przeparatów i dawkowanie i inne ciekawe informacje, warto zajrzeć oczywiście na strony dr. Henryka Różańskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz