środa, 10 sierpnia 2011

Zbiory sierpniowe

Sprawy urzędowe nie pozwalają mi na razie na dłuższe pobyty na wsi, jednak ma się to już ku końcowi.
Ostatnie pięć dni spędzonych  na Końcu Świata, spożytkowałam na zbieranie ziół, bo ziemia nasiąknięta deszczem, klejąca się do rąk, nie pozwalała na prace w ogrodzie. Pogoda była niezła (pomijając kilka nocnych burz i zlew) i udało mi się dostatecznie wysuszyć zbiory.
Zrobiłam trochę większe zapasy bylicy pospolitej, właśnie pięknie zakwitła. Poza tym nieco liści rdestowca japońskiego. Na kłącza rdestowca przyjdzie czas jesienią.
Niewiele uzbierałam wrotyczu, bo jakoś zmarniał po deszczach i trudno było znaleźć dobre okazy. Może jesienią, jak odbiją nowe liście, uzbieram go trochę więcej.
Zakwitł też ogromny niecierpek gruczołowaty, pięknymi fioletowymi i różowymi kwiatami. Jego łodygi są tak soczyste, że pryskają  sokiem przy ścinaniu. Dlatego trudno go wysuszyć.
Tak samo trudno wysuszyć soczysty ostrożeń warzywny.

W kielichach kwiatów niecierpka gromadzi się woda. Surowe kwiaty mają smak słodko-kwaskowaty. Cała roślina wyrasta na niemal dwa metry, a czasami nawet więcej i jej zarośla robią niesamowite, bajkowe wrażenie.

Niecierpek ma zabawne nasiona, które wystrzelają z dojrzałych strąków przy lekkim naciśnięciu. Owocnia strąka zwija się wtedy w sprężynki. Nasionka w smaku są dobre, lekko orzechowe, ale jeszcze trzeba na nie poczekać.
Ten rodzaj niecierpków, to azjatycki kuzyn naszego małego niecierpka pospolitego o żółtych kwiatkach, rosnącego na wilgotnych skrajach lasów.
"Azjata" czuje się u nas tak dobrze, że zdobywa coraz to nowe tereny. Pomaga mu w tym jego uroda, bo ludzie chętnie zasiewają jego nasiona w ogrodach, skąd ucieka na wolność.
Nie miałam aparatu ze sobą, więc pokażę jego portret zamieszczony w wikipedii.Wszystkie niecierpki to rośliny używane w lecznictwie. Zbiera się roślinki kwitnące, ale także te z owocami.
Doktor Różański poleca niecierpki przy chorobach alergicznych i autoimmunologicznych ( łuszczyca, AZS, reumatyzm, alergiczne zapalenie powiek i inne), dla odtruwania organizmu, hamowania stanów zapalnych skóry i układów wewnętrznych, przy schorzeniach spowodowanych nierównowagą hormonalną (przewaga androgenów, w tym przerost prostaty i łysienie androgenne), przy zagrożeniu stłuszczeniem wątroby, nerek i serca, dla regeneracji tkanek i regulacji przemiany materii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz