niedziela, 20 maja 2012

Tańcowanie z gracką


Tak wygląda zasiany ogród na Końcu Świata w zachodzącym majowym słońcu.
Pomidory, sałata i papryka (papryka nie ujęta na zdjeciu) są z rozsady, reszta na wyścigi z chwastami kiełkuje z ziemi.
Gracowanie zasianych grządek i wytyczonych ścieżek oszczędza pracy na potem, a ogród wygląda porządnie. Oczywiście trzeba oznaczyć wysiane rzędy. Np.wsiać rzadko rzodkiewkę w rzędy długo kiełkujących roślin (np marchew) i już spokojnie można przetańczyć z gracką w międzyrzędziach.

 I najwdzięczniejszy obiekt do fotografowania, czyli Kot. Na zdjęciu kilka dni  po przyjeździe, jeszcze bez pewności zawodniczki klasy ciężkiej.


                                      Teraz to rozrabiaka i strażniczka.       


                                               Nowe światy Kota                                               Puma na polowaniu.


                              Pierwszy listek Szczodraka Krokoszowatego
4 komentarze:

 1. Dzień dobry.
  Pozwalam sobie napisać ponieważ zafascynowała mnie roślina o której tyle Pani pisała. Znalazłam sklep w necie który oferuje nasiona nie wiem ile są warte ale bardzo chciałabym spróbować
  Piszę z prośbą o poradę . Chodzi mi o szczodrak . Czy mogę go posiać jeszcze teraz czy już za późno i powinnam poczekać do przyszłej wiosny ? Posiadam tunel foliowy może przyspieszyłby rozwój . Co Pani o tym sądzi? Niewiele też wiem o uprawie tej rośliny jakie ma wymagania siedliskowe i klimatyczne , jak się nią opiekować.Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam serdecznie . ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewo.
   Też nie wiem ile warte są nasiona które znalazłaś w necie, po prostu nie umiem tego ocenić. Ja swoje nasiona przed wysiewem stratyfikowałam dobrze ponad miesiąc w lodówce, w wilgotnym piasku, bo one potrzebują tego żeby wykiełkować.Nie mam pojęcia czy nasiona jakie znalazłaś były już stratyfikowane, czy nie. Musisz spytać o to oferenta. Jeśli nie były stratyfikowane, to obawiam się ze może być troszkę za późno na tegoroczna uprawę, bo wysiejesz je po tym zabiegu dopiero z końcem lipca. Nie znam też terminu zdatnosci nasion leuzei do siewu. Moze to byc rok, a moze dwa lub trzy lata. Tez musisz spytać o to oferenta.
   Szczodrak to roślina górska, pochodzi z Ałtaju, odporna na mróz, ale ponoć lubi wilgoć.Ziemia nie musi być zbyt żyzna.
   Gdybyś znała termin przydatności nasion do siewu, mogła byś je teraz zakupić i odłozyc uprawę do przyszłej wiosny.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Dziękuję.
  Nie wiedziałam ze stratyfikowanie musi odbywać się w wilgotnym piasku. Ile to człowiek musi się jeszcze nauczyć.
  Nasiona zamówiłam trzy paczki- czekam i nogami przebieram,sama nie wiem co zrobię.Chyba doświadczalnie poświęcę jedną paczkę i zaryzykuję jeszcze w tym roku.
  Na razie zajęłam się przerabianiem na oleje i tinktury imbiru które w ilości hurtowej zakupiłam.
  Pozdrawiam ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem Ewo, czy stratyfikowanie powinno sie odbywać w wilgotnym piasku. napisalam jak ja to zrobiłam. nasiona wykiełkowały,więc chyba im to nie zaszkodziło. Ciekawa jestem wyniku eksperymentu z późnym siewem. Pisz o postępach. Jak posiadasz tunel, to może spróbuj tez wysadzić kilka kłączy imbiru, to tez może byc ciekawy eksperyment. Imbir potrzebuje troszkę dłuższej wegetacji niż może zaoferować nasz klimat.
   Pozdrawiam. Renata

   Usuń